2019 Competition Results

State Conference Results

Name(s)
Event
Place
Abbey Litzau & Kyle Fritz
Emerging Technology
National Qualifier
Adam Hanewall & Nick Summers
Business Ethics
National Qualifier
Anya Bower
Restaurant & Food Service Management
National Qualifier
Anya Bower & Julia Gahr
Business Research
2nd Place
Caitlyn Pasbrig & Hannah Matysiak
Business Ethics
National Qualifier
Caitlyn Pasbrig, Hannah Matysiak, & Devontae Sisk
Business Research
National Qualifier
Cali Fangmeier
Wisconsin Management Institute
3rd Place
Cali Fangmeier & Emily Hayden
Advertising Campign
3rd Place
Cali Fangmeier & Emily Hayden
Event Planning
1st Place
Caroline Wilm & John Dickinson
Event Planning
National Qualifier
Chapter Award
Membership Award
1st Place
Chapter Award
Civic Consciousness Award
1st Place
Chris Tomes & Rachel Smith
Emerging Technology
3rd Place
Cody Olson & Mason Gollata
Sports & Entertainment Marketing
3rd Place
Daedre Whalen & Kayla Maksen
Business Research
1st Place
Daedre Whalen & Kayla Maksen
Sports & Entertainment Marketing
1st Place
David Zehner
Travel & Tourism
National Qualifier
Devontae Sisk
Corporate Finance
2nd Place
Dylan Otwell & Jim Widmer
Business-to-Business Marketing
2nd Place
Emilee Torres & Kaylee Koenig
International Marketing
2nd Place
Emma Sinden & Roma Luedtke
International Marketing
National Qualifier
Even Nightingale & Trent Jones
Business Research
National Qualifier
Izaiah Lambert & Joanna Carman
Wisconsin Management Institute
2nd Place
Joanna Carman
Fashion Merchandising & Marketing
1st Place
Joanna Carman
Professional Sales
3rd Place
John Weber
Entrepreneurship
2nd Place
John Weber
Hotel & Lodging
1st Place
John Weber & Spencer Jahnke
Wisconsin Management Institute
1st Place
Jordan Hefter
Accounting
3rd Place
Julia Gahr
Retail Management
2nd Place
Kayla Maksen
Student of the Year Award
3rd Place
Kyle Fritz
Marketing Management
National Qualifier
Lauren Hanson & Treise Langhammer
Entrepreneurship
National Qualifier
Lauren Hanson & Treise Langhammer
Event Planning
National Qualifier
Mason Gollata
Student of the Year Award
2nd Place
Matt Shahwan & Will Rudd
Business Ethics
3rd Place
Michael Brown
Retail Management
National Qualifier
Michelle Anderson
Emerging Technology
2nd Place
Michelle Anderson
Fashion Merchandising & Marketing
National Qualifier
Nicholas Hickey
Accounting
2nd Place
Ryan Nowicki
Accounting
National Qualifier
Spencer Jahnke
Sales Management Meeting
1st Place
Tara Liegel
Travel & Tourism
1st Place
Tatiana Zemlicka
Professional Sales
National Qualifier
Tayler Jones
Advertising Campaign
2nd Place
Trent Jones
Sales Management Meeting
National Qualifier

Regional Conference Results

(Events have multiple flights)

Name(s)
Event
Place
Abbey Litzau
Marketing Management
3rd Place
Anna Lichtie & Taylor Butryn
Sports & Entertainment Marketing
2nd Place
Bailey Johnston & Jim Widmer
Sports & Entertainment Marketing
1st Place
Caitlyn Pasbrig & Hannah Matysiak
Business Ethics
1st Place
Chris Tomes
Hospitality & Tourism
1st Place
Cody Olson & Mason Gollata
Sports & Entertainment Marketing
1st Place
Devontae Sisk & David Zehner
Sports & Entertainment Marketing
2nd Place
Dylan Otwell
Marketing Management
1st Place
Emily Hayden & Laura Flores-Cortes
Business Ethics
3rd Place
Evan Nightingale
Hospitality & Tourism
3rd Place
Jackie Carper
Hospitality & Tourism
2nd Place
John Weber
Marketing Management
2nd Place
Julia Gahr
Human Resources
1st Place
Kayla Maksen
Hospitality & Tourism
1st Place
Kyle Fritz
Marketing Management
2nd Place
Matt Shahwan & Will Rudd
Business Ethics
1st Place
Michelle Anderson
Marketing Management
3rd Place
Tara Tiegel
Hospitality & Tourism
2nd Place
Tayler Jones
Marketing Management
2nd Place
Zuri Vazquez
Marketing Management
1st Place